Zatímco někteří z nás si s příchodem prvních mrazů lámou hlavu kam vyrazit za teplem, nebo jak přežít zimu a trénovat, závodníci NATIVESPORT považují zimní cyklistiku za důležitou fázi přípravy na sportovní zatížení blížící se sezóny. Správně dávkovaný trénink v přirozeném zimním prostředí je totiž účinný hned v několika směrech. Mimo základního účelu tréninku – vyvolat adaptaci těla na zátěž – získáváme navíc vysokou míru odolnosti proti nachlazení a souvisejícím obtížím. Máme ověřeno, že četnost onemocnění z důvodu prochladnutí těla v sezóně, se vlivem předchozího tréninku v chladném prostředí výrazně snižuje, a pokud už k němu přeci jenom dojde, účinky jsou mírnější a průběh rychlejší. Z pohledu úspěšného absolvování závodu je taková odolnost závodníka stejně důležitá, jako fyzická kondice samotná.
Dalším přínosem zimního tréninku je technická připravenost. Nebavíme se o rutinním najíždění kilometrů na silnici, ale o volné jízdě v terénu, která klade mnohem vyšší nároky na odhad situace, rychlou reakci a jistotu v ovládání kola. Proměnlivý povrch od zmrzlé půdy s dobrou trakcí, přes sníh a bláto, až po absolutně hladký led, je ideální prostředí pro improvizaci a nácvik ovládání kola v krizových situacích, které během MTB závodů chtě-nechtě nastávají.
A když k tomu připočteme “fun-faktor” zimního bikování, dostupnost kvalitního oblečení a techniky a v neposlední řadě i skutečnost, že v okolí jihomoravské metropole prakticky neexistuje špatné počasí, máme otázku komplexní zimní přípravy úspěšně vyřešenou.